Лауреатами Нобелівської премії миру став головний редактор російської «Нової газети» Дмитро Муратов і філіппінська журналістка Марія Ресса.
Про це повідомив норвезький Нобелівський комітет в Осло, інформує «Публіцист».
Нобелівська премія вручена їм за «зусилля щодо захисту свободи вираження думок, яка є передумовою демократії і встановлення міцного миру».
Також там наголошують, що, незважаючи на вбивства і погрози, головний редактор «Нової газети» не відмовився від редакційної політики газети, «послідовно відстоював права журналістів».
Нагадуємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з фізики
Зазначається, що Марія Ресса «використовує свободу слова, щоб викрити зловживання владою, насильство і зростаючий авторитаризм в своїй рідній країні, на Філіппінах».
Крім того, вона зарекомендувала себе як «безстрашний захисник свободи слова». Видання Rapple, яке очолює Ресса, зосередило увагу на «скандальній і кривавій кампанії режиму Дутерте».
Хто такий Дмитро Муратов
Дмитро Андрійович Муратов протягом десятиліть захищав свободу слова в Росії в складних умовах. У радянські роки Муратов деякий час працював в «Комсомольскій правді». «Нова газета» стала відома завдяки публікації резонансних матеріалів про порушення прав людини, в тому числі в Чечні. Серед останніх резонансних розслідувань «Нової газети» - матеріали про переслідування гомосексуалів в Чечні, а також березнева стаття про випадки позасудових страт, які, за даними видання, відбуваються в там.
Про Чечню писала і кореспондент російського видання Анна Політковська, вбита 7 жовтня 2006 року в під'їзді свого будинку - напередодні виповнилося 15 років з моменту її вбивства.
Нагадаємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з хімії
У 2001 році в Чечні невідомі обстріляли машину позаштатного кореспондента видання Віктора Попкова, від отриманих поранень він помер. У липні 2009 року була викрадена зі свого будинку в Грозному і убита правозахисниця Наталія Естемірова, яка співпрацювала з «Новою газетою» і працювала з Анною Політковською. У січні 2009 року в Москві застрелили журналістку Анастасію Бабурову, вона була вбита разом з адвокатом Станіславом Маркеловим, які працювали в «справі Буданова». Крім того, на співробітників «Нової газети» неодноразово здійснювали напади і надсилали їм загрози.
Хто така Марія Ресса
Марія Ресса отримала премію за викривання зловживань владою, насильства та зростаючого авторитаризму у рідих Філіппінах. У 2012 році вона стала співзасновницею та редакторкою сайту Rappler, який займався журналістськими розслідуваннями.
Видання жорстко критикувало політику уряду Філіпін щодо боротьби з наркоторговцями, яка перетворилася на терор з боку поліції.
Раніше майже два десятиліття пропрацювала провідним репортером-розслідувачем CNN в Південно-Східній Азії. У 2020 році була засуджена за наклеп в інтернеті на підставі спірного філіппінського закону про боротьбу з кіберзлочинністю. Переслідування Марії Рессо було засуджено правозахисними групами і журналістами як посягання на свободу преси.
Що таке Нобелівська премія миру
За заповітом вченого Альфреда Нобеля премію присуджують людині або організації «за внесок у згуртування народів, знищення рабства, за скорочення числа армій і розвиток мирних ініціатив». Пізніше додалися нові критерії: за досягнення в боротьбі з міжетнічними конфліктами або кліматичними загрозами, а також за заслуги в галузі демократії та прав людини.
Нагадаємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з медицини
У минулому році премію присудили саме організації: лауреатом-2020 стала Всесвітня продовольча програма ООН. Вона отримала премію за зусилля в боротьбі з голодом, за внесок в покращення умов світу в порушених конфліктами районах. У норвезькому Нобелівському комітеті тоді відзначили, що таким чином хочуть звернути увагу світу на проблеми мільйонів людей, які страждають від голоду або стикаються з загрозою голоду.
Цікаво, що у цьому році на премію претендували 234 людини та 95 організацій. У списку були такі відомі світові персоналії, як Олексій Навальний, Світлана Тіхановска, Грета Тунберг, Джо Байден, Ангела Меркель та Білл Гейтс.
🔰 Безкоштовна крипта в Телеграмі Крипта по-українськи