Новини » У світі » Редактор російської «Нової газети» став лауреатом Нобелівської премії миру
Останні новини
Всі новини

Редактор російської «Нової газети» став лауреатом Нобелівської премії миру

Лауреати Нобелівської премії миру 2021

Лауреатами Нобелівської премії миру став головний редактор російської «Нової газети» Дмитро Муратов і філіппінська журналістка Марія Ресса.

Про це повідомив норвезький Нобелівський комітет в Осло, інформує «Публіцист».

Нобелівська премія вручена їм за «зусилля щодо захисту свободи вираження думок, яка є передумовою демократії і встановлення міцного миру».

«У 1993 році він був одним із засновників незалежного видання "Нова газета". Заснована на фактах журналістика і професійна сумлінність "Нової газети" зробили її важливим джерелом інформації про осуджуваних аспектах російського суспільства, які рідко згадуються іншими ЗМІ. З моменту заснування газети були вбиті шість її журналістів», - прокоментував комітет вибір російського журналіста Дмитра Муратова на лауреата Нобелівської премії миру.

Також там наголошують, що, незважаючи на вбивства і погрози, головний редактор «Нової газети» не відмовився від редакційної політики газети, «послідовно відстоював права журналістів».

Нагадуємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з фізики

Зазначається, що Марія Ресса «використовує свободу слова, щоб викрити зловживання владою, насильство і зростаючий авторитаризм в своїй рідній країні, на Філіппінах».

Крім того, вона зарекомендувала себе як «безстрашний захисник свободи слова». Видання Rapple, яке очолює Ресса, зосередило увагу на «скандальній і кривавій кампанії режиму Дутерте».

Хто такий Дмитро Муратов

Дмитро Андрійович Муратов протягом десятиліть захищав свободу слова в Росії в складних умовах. У радянські роки Муратов деякий час працював в «Комсомольскій правді». «Нова газета» стала відома завдяки публікації резонансних матеріалів про порушення прав людини, в тому числі в Чечні. Серед останніх резонансних розслідувань «Нової газети» - матеріали про переслідування гомосексуалів в Чечні, а також березнева стаття про випадки позасудових страт, які, за даними видання, відбуваються в там.

Про Чечню писала і кореспондент російського видання Анна Політковська, вбита 7 жовтня 2006 року в під'їзді свого будинку - напередодні виповнилося 15 років з моменту її вбивства.

Нагадаємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з хімії

У 2001 році в Чечні невідомі обстріляли машину позаштатного кореспондента видання Віктора Попкова, від отриманих поранень він помер. У липні 2009 року була викрадена зі свого будинку в Грозному і убита правозахисниця Наталія Естемірова, яка співпрацювала з «Новою газетою» і працювала з Анною Політковською. У січні 2009 року в Москві застрелили журналістку Анастасію Бабурову, вона була вбита разом з адвокатом Станіславом Маркеловим, які працювали в «справі Буданова». Крім того, на співробітників «Нової газети» неодноразово здійснювали напади і надсилали їм загрози.

Хто така Марія Ресса

Марія Ресса отримала премію за викривання зловживань владою, насильства та зростаючого авторитаризму у рідих Філіппінах.  У 2012 році вона стала співзасновницею та редакторкою сайту Rappler, який займався журналістськими розслідуваннями. 

Видання жорстко критикувало політику уряду Філіпін щодо боротьби з наркоторговцями, яка перетворилася на терор з боку поліції. 

Раніше майже два десятиліття пропрацювала провідним репортером-розслідувачем CNN в Південно-Східній Азії. У 2020 році була засуджена за наклеп в інтернеті на підставі спірного філіппінського закону про боротьбу з кіберзлочинністю. Переслідування Марії Рессо було засуджено правозахисними групами і журналістами як посягання на свободу преси.

Що таке Нобелівська премія миру

За заповітом вченого Альфреда Нобеля премію присуджують людині або організації «за внесок у згуртування народів, знищення рабства, за скорочення числа армій і розвиток мирних ініціатив». Пізніше додалися нові критерії: за досягнення в боротьбі з міжетнічними конфліктами або кліматичними загрозами, а також за заслуги в галузі демократії та прав людини.

Нагадаємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з медицини

У минулому році премію присудили саме організації: лауреатом-2020 стала Всесвітня продовольча програма ООН. Вона отримала премію за зусилля в боротьбі з голодом, за внесок в покращення умов світу в порушених конфліктами районах. У норвезькому Нобелівському комітеті тоді відзначили, що таким чином хочуть звернути увагу світу на проблеми мільйонів людей, які страждають від голоду або стикаються з загрозою голоду.

Цікаво, що у цьому році на премію претендували 234 людини та 95 організацій. У списку були такі відомі світові персоналії, як Олексій Навальний, Світлана Тіхановска, Грета Тунберг, Джо Байден, Ангела Меркель та Білл Гейтс.

🔰 Безкоштовна крипта в Телеграмі Крипта по-українськи
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Поділитися новиною:
Опитування
Як ви оцінюєте президенство Володимира Зеленського?
Цікаві Новини
Американця, якого в Росії засудили за шпигунство, відправили до карцеру через незнання російської мови
Американець, який штурмував Капітолій, просить політичного притулку у Білорусі
Опубліковано відео, на якому Саакашвілі їсть в грузинській в'язниці
Перша у світі країна запровадила обов'язкову вакцинацію дітей від COVID-19
Googlе заблокував YouTube-канал Слідчого комітету Білорусії через санкції

Новини тижня

Мультимедіа
В Україні вперше почали виготовляти власні боєприпаси для гранатометів (ФОТО)
В Україну прибула партія ПТРК Джавелін від США
У Москві відвалилася частина Кремля (ВІДЕО)
СБУ затримала бойовика «ЛНР», який працював на ФСБ Росії
На Харківщині масово продавали підроблені ПЛР-тести і сертифікати про вакцинацію