Новини » Технології » Що таке біткоін і криптовалюта простими словами
Останні новини
Всі новини

Що таке біткоін і криптовалюта простими словами

Що таке біткоін

Все про крипту українською в Телеграм

Зараз тільки і мова про криптовалюту, біткоїни та неймовірні гроші, які крутяться навколо них. Однак, далеко не кожен розуміє що таке біткоін і криптовалюта та навіщо вона потрібна звичайній людині, а такж чим відрізняється від звичних грошей і чому біткоіни коштує як крило літака. У цій статті Публіцист розкаже вам про це все.

Зміст

У чому перевага криптовалюти.

  • Дуже низька комісія

Пам'ятайте момент, коли з'явився Apple Pay і ми почали оплачувати прямо з телефону? Прикладати телефон виявилося куди простіше, ніж носити гаманець, і все миттєво зробили перехід. Точно так же криптовалюта полегшує багато операцій з грошима.

Нещодавно був здійснений переказ на 45 500 біткоіни (20 мільярдів доларів), а відправник заплатив комісію всього $6.5. Для порівняння: щоб перевести $ 100 через Western Union, потрібно витратити $5.
  • Відсутня територіальна прив'язка

Криптовалюта незамінна для цифрових кочівників: громадян світу, які часто подорожують і беруть оплату з-за кордону.

Якщо ви фрілансер в Києві чи Львові і у вас клієнти з усього світу, то приймаючи оплату в біткоінах, ви економите на комісіях і отримуєте гроші значно швидше.,

Читайте також: Зеленський ветував закон про легалізацію криптовалюти в Україні

Найпростіший спосіб взяти з собою свої накопичення - це купити біткоіни. Записуєте їх на флешку, спокійно перетинаєте кордон і продаєте за місцеву валюту. Чекати не потрібно. Комісій банкам платити теж не потрібно. 

  • Зручний і простий переказ грошей.

Якщо ви регулярно переводите гроші родичам за кордон, то біткоіни - найпростіший варіант. Навіть якщо у вас великі суми або банки мають якісь особливості, ви без проблем можете скористатися для цих цілей криптовалютою, у якої відсутні банківські обмеження та перестороги.

  • Економія на невеликих сумах
Наприклад, нещодавно Сальвадор визнав біткоіни офіційною валютою. Більш 2.5 млн сальвадорців щорічно переводять родичам на батьківщину близько $ 6 млрд (23% ВВП). Перекази з-за кордону отримує 70% населення Сальвадора, в середньому люди щомісяця відправляють $ 195.

Комісія Western Union за онлайн-переклад $ 100 з США в Сальвадор становить $ 5, при переказі $ 1000 - $ 19, а щоб відправити $ 100 готівкою, доведеться заплатити $ 15. Як підсумок, платіжні компанії будуть щорічно втрачати ті самі $ 400. Ви можете в цьому взяти участь.

  • Пасивний дохід

Консервативний і безпечний спосіб зберігати гроші - робити вклади в банках. Популярні банки пропонують 5-6% річних, що навіть не покриває інфляцію.

Є й інший надійний спосіб отримувати в два рази більше - давати людям в борг під заставу криптовалюти. Люди закладають біткоіни на спеціальних сервісах, а ви даєте їм гроші в користування. Закладений біткоіни блокується в системі і якщо його ціна починає падати - він ліквідується і вам повертають гроші і + 12% річних. Якщо біткоіни не падає, то вам просто повертають борг і також доплачують 12%.

Як користуватися криптовалютою?

Щоб почати користуватися криптовалютою, потрібно перестати її боятися, а для цього потрібно її зрозуміти. Далі заради простоти ми будемо говорити про біткоіни - це перша і найпопулярніша криптовалюта.

Чим біткоіни відрізняється від звичайних грошей?

Для початку треба зрозуміти, що з себе представляють традиційні гроші.

Ми склали короткий словничок про гроші, час читання - 2 хвилини. Якщо терміни вам знайомі, то можна сміливо пропускати.

  • Фіатна валюта (звичні гроші)

Фіатна валюта випускається і контролюється державою. Це гривні, долари, євро, рублі і так далі.

Вона працює за рахунок авторитету держави, яка її випускає. Падає авторитет держави - падає в ціні валюта.

Фіатні гроші мають паперовий аналог, який ви точно тримали в руках. Держава може надрукувати будь-яку кількість грошей, при цьому вони знецінюються.

Цифрова валюта

Це гроші, які програмно управляються електронною системою розрахунку. У теорії, зловмисник, який має доступ до сервера, може намалювати собі будь-який баланс, заблокувати переказ, в загальному, тримає в руках всю владу наш вашими грошима, якщо ви їх їм довірили.

Що ж тоді таке криптовалюта?

Криптовалюта - це вид цифрової валюти. Вона не керується державою або банками.

Якщо фіатні гроші зберігаються в банках, а віртуальні на серверах компанії, то вся інформація про криптовалюту зберігається в блокчейні.

Отже, революційні особливості біткоіна:

  1. вам не потрібен банк, щоб перевести комусь гроші;
  2. у криптовалюти немає фізичного еквівалента: купюр, монет, дорогоцінних металів;
  3. ніхто не може випускати біткоіни в обхід системи;
  4. біткоін анонімний - всі транзакції доступні будь-якій людині в інтернеті. Але ми знаємо тільки номери гаманців, ніяких імен, прізвищ та паспортних даних

Це все забезпечується блокчейном

Максимально просто про те, що таке блокчейн

Блокчейн - це просто система зберігання даних, як наприклад Excel, Google Docs або навіть проста записна книжка.

У блокчейні зберігається весь список транзакцій за весь час існування біткоіна: наприклад, гаманець А відправив гаманцю Б стільки-то монет.

У блоці зберігаються номера гаманців, які беруть участь в транзакції. Наприклад, гаманець А перевів гаманцю B 0,0001 BTС. Як ви розумієте, транзакцій дуже багато, тому вони розбиваються на блоки. Блоки складаються в послідовний ланцюжок, і виходить blockchain - ланцюжок блоків. Блоки складаються в ланцюжок і виходить blockchain - ланцюжок блоків.

Розберемо, як з цієї технології виходять ідеальні гроші без єдиного контролюючого власника.

Децентралізація: де зберігаються транзакції в вигляді ланцюжка блоків?

Як ми пам'ятаємо, блоки в блокчейні біткоіна - це просто дані про транзакції.

У випадку з Google Docs всі записи відправляються і зберігаються на серверах Google - достатньо зламати сервер і змінити бажану транзакцію.

У випадку з блокчейном всі блоки зберігаються на тисячах комп'ютерів всіх учасників мережі. Це називається децентралізацією. Кожен раз, коли додається новий блок, учасники оновлюють дані, пересилаючи інформацію про новий блок один одному.

Якщо хакнуть один з комп'ютерів і внести зміну, то інші копії не співпадуть і система просто відхилить змінений блок.

Як додаються нові блоки: що таке Майнинг простими словами

Золото добувають в шахтах. Гроші друкує верстат. Нові біткоіни видобуваються в результаті додавання блоків в ланцюжок - цей процес називається Майнинг.

Майнери беруть нові транзакції, запаковують їх у блоки і намагаються додати новий блок в ланцюжок.

Щоб додати блок, потрібно вирішити складну задачку. Комп'ютери Майнер працюють день і ніч, щоб розв'язати цю проблему першими.

Коли завдання виконане, новий блок додається в ланцюжок, дані про нього пересилаються всім учасникам. Всі учасники системи перевіряють, чи правильно вирішена задача, і якщо так, то карбується новий біткоіни і його отримує майнер, який першим вирішив задачу. Саме так і заробляють майнери.

Складність завдання постійно калібруєтся алгоритмом блокчейна - щоб математично обмежити кількість випущених біткоінів.

Ніхто не може випускати біткоіни, як друкувати звичайні гроші. Це забезпечується математичним алгоритмом, якому плювати на те, президент чи  Папа Римський.

Чому не можна змінити доданий блок або підмалювати туди нову транзакцію?

Приставка «крипто» натякає на використання алгоритмів шифрування.

Кожен блок зашифрований, а в шифрі брали участь всі транзакції, що містяться в блоці.

Варто змінити хоча б один символ в транзакції і шифр блоку зміниться. У кожному блоці зберігається шифр попереднього. Якщо спробувати змінити транзакцію, то весь ланцюжок зламається. Комп'ютери учасників мережі помітять різницю

Скільки заробляє майнер

Загальна кількість біткоінів в світі не може перевищувати 21 мільйона, це обмежує сама система. На даний момент видобуто близько 19 мільйонів. Розмір нагороди майнера зменшується кожні 4 роки (в 2009 ця кількість дорівнювала 50 біткоінів, а тепер копійки).

Аналогія з золотом напрошується сама собою - біткоінів, як і золота на Землі, обмежена кількість, а складність роботи "шахтарів" збільшується щодня.

Коли з'явився біткоін і хто його створив?

Днем народження біткойнов вважається 31 жовтня 2008 року. У цей день людина або група людей під псевдонімом Сатоши Накомото опублікував статтю «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System», в якій наводилася детальна інформація про біткоіни і принципі його роботи.

Особистість батька біткойнов досі невідома, існує безліч версій, хто ховається під псевдонімом.

3 січня 2009 року робота над протоколом була завершена, код програми-клієнта став загальнодоступним.

Чому біткоін так дорого коштує?

Коли політика або дії влади обвалюють курс звичайної валюти, людей починають цікавити біткоіни і ціна його зростає. Чим менше довіри державі - ти вище курс децентралізованої криптовалюти.

Спочатку біткоіни майже нічого не коштував: піца за 10 000 біткоінів.

Перший обмін криптовалюти за національну валюту стався в рік публікації статті Сатоши: користувач Марті Малмо отримав від користувача з промовистим ніком NewLibertyStandard 5.02 долара за 5050 біткоінів.

У той час ніхто не знав, як оцінювати вартість біткоінів; співвідношення біткоінів до долара приблизно дорівнювало 1$ доларів за тисячу монет.

NewLibertyStandard пропонував для оцінки використовувати вартість витраченої на генерацію валюти електроенергію, яку витрачають комп'ютери майнерів. У травні 2010 відбулася знаменна подія - обмін криптовалюти на реальний товар. Програміст Ласло Ханеч купив дві піци з доставкою за 10 000 біткоінів.

Потім біткоіни почав потроху зростати за рахунок кріптоінвесторів.

У 2011 році ціна одного біткоіна досягла позначки 10$. Тоді ж стали відзначатися перші випадки крадіжки і злому. Однак, це не зупинило кріптоінвесторів, і в 2013 році курс біткойна подолав 100$.

У тому ж році відбувся різкий стрибок до $1 тис., коли великий творець ігор Zynga підтримав криптовалюту, надавши користувачам можливість оплати своїх ігор біткоінами. Після цього курс стабілізувався і не перевищував 600$.

Поворотний момент - світова економічна криза 2008 року

У 2008 році найбільші держави почали вкидати колосальні суми в глобальну економіку. Світовий ВВП вперше з часів Другої світової війни показав негативну динаміку.

Зберігати кошти в фіатних грошах стало просто небезпечно. Саме тоді великі гравці зацікавилися децентралізованою альтернативою фіатним грошам.

На хвилі хайпа відбувся стрибок курсу в серпні 2017: біткойн піднявся вище $4000..

Новий рекорд пояснювали стрімким зростанням довіри інвесторів, попитом на ринку Японії, яка надала криптовалюті статус законного платіжного засобу. Також з'явився протокол Segregated Witnes, який вирішив питання масштабованості мережі біткоінів, знизив швидкість транзакцій і комісії.

У 2017 році стався масовий кріптобум, який дозволив біткойну, з деякими перепадами курсу, досягти в $ 47 000 доларів. Люди, які встигли купити його раніше, раптом стали казково багаті і почали втрачати голову.

Практична частина: як купити і використовувати біткоіни?

Де зберігати біткоіни і що таке криптогаманець? Біткоіни зберігаються в криптогаманцях. Щоб почати ними користуватися, треба знати про три речі:

Публічний ключ - це «адреса» вашого гаманця. Якщо хтось захоче відправити вам біткоіни, йому необхідно знати цю адресу

Приватний ключ - це «пароль» до вашого гаманця. Якщо ви захочете відправити комусь біткоіни, то вам необхідно пред'явити цей пароль системі.

SEED-фраза - секретне запитання. SEED-фраза складається з дванадцяти випадкових слів, за допомогою яких ви зможете відновити доступ до гаманця при втраті приватного ключа.

При створенні криптогаманця ви отримуєте два цих ключа. Вони взаємопов'язані хитрими математичними операціями в які ми не будемо вдаватися.

Буває два види криптогаманці:

  • Гаманець на вашому пристрої. Ви завантажуєте програму, реєструєте гаманець і отримуєте ключі, після чого можете здійснювати операції з біткойнами;
  • Онлайн-гаманець. Проходите реєстрацію і все: всі біткоіни зберігаються в хмарі. Однак необхідно розуміти, що в даному випадку до вашого гаманця має доступ сам сервіс.

У разі, якщо ви втопите ваш телефон з криптогаманцем, то ви втратите ці гроші. З онлайн-гаманцем таких проблем не буде, але централізовані сервіси будуть мати доступ до ваших грошей.

Багато власників крипти рано чи пізно приходять до того, що зберігають seed phrase до свого гаманця в хмарних записниках, наприклад, Evernote. Їх легко зламати або втратити до них доступ, тому куди надійніше відразу вибрати онлайн-сервіс з навороченими протоколами безпеки.

Як купити або продати біткоіни?

Є 3 основних способи придбати біткойн:

  1. Обмінники.
    Найпростіший спосіб купити криптовалюту. Це спеціальні контори, які продають біткоіни і ефір за своїм курсом. Працюють вони найчастіше в сіру, приймають кеш і банківські картки (в цьому випадку треба буде доплатити комісію платіжній системі)
  2. Біржі.
    Це трохи складніше, але вигідніше - біржа, це місце, де зустрічаються бажаючі купити або продати криптовалюту. На біржі можна виставити ордер на покупку або продаж за своєю ціною: наприклад, ви готові купити 1 BTC за ціною $ 40 000. Для цього ви створюєте ордер на покупку і чекаєте, поки хтось захоче продати за тією ж ціною. У випадку з біржами і обмінниками часто потрібно пройти KYC - завантажити паспортні дані. Щоб зберегти анонімність, люди користуються різними гаманцями - наприклад, купують біткоіни на біржі і переводять гроші в свій гаманець на пристрої.
  3. З рук.
    Наприклад, у вашого знайомого є біткоіни, і він не проти їх продати. Ви передаєте йому зручним вам способом гроші, а він переводить на ваш гаманець криптовалюту.

Є ще четвертий спосіб, який, на даний момент, стає найскладнішим - намайнити. Але цей спосіб потребує вже окремої статті.

Все про крипту українською в Телеграм

Підписуйтеся на наш Телеграм і Фейсбук
Якщо ви помітили помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Більше по темах: Bitcoin
Поділитися новиною:
Опитування
Як ви оцінюєте президенство Володимира Зеленського?
Цікаві Новини
Американця, якого в Росії засудили за шпигунство, відправили до карцеру через незнання російської мови
Американець, який штурмував Капітолій, просить політичного притулку у Білорусі
Опубліковано відео, на якому Саакашвілі їсть в грузинській в'язниці
Перша у світі країна запровадила обов'язкову вакцинацію дітей від COVID-19
Googlе заблокував YouTube-канал Слідчого комітету Білорусії через санкції

Новини тижня

Мультимедіа
В Україні вперше почали виготовляти власні боєприпаси для гранатометів (ФОТО)
В Україну прибула партія ПТРК Джавелін від США
У Москві відвалилася частина Кремля (ВІДЕО)
СБУ затримала бойовика «ЛНР», який працював на ФСБ Росії
На Харківщині масово продавали підроблені ПЛР-тести і сертифікати про вакцинацію