9 листопада в Україні святкують визначну історичну та культурну події — День української писемності та мови.
Датою свята було обрано день вшанування преподобного Нестора Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила та Мефодія.
День української мови та писемності
День української писемності та мови (день писемності та мови, день української мови, свято української мови) Україна відзначає щорічно починаючи з 1997 року, коли воно було закріплене указом президента України Леоніда Кучми.
Традиційно, починаючи з 2000 року, у до дня української писемності та мови відбувається Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, який покликаний об'єднати всіх небайдужих навколо українського слова, популяризувати рідну мову.
До Дня української мови приурочено низку урочистих та святкових заходів, серед яких: покладання квітів до пам'ятника Нестору Літописця, нагородження найкращих українських літераторів та популяризаторів українського слова, а також видавництв, що випускають літературу українською мовою, та інші.
Читайте також: 78% українців вважають своєю рідною мовою українську
Засновником сучасної літературної української мови вважають Івана Котляревського, проте найбільший внесок у формування єдиної лінгвостилістичної системи української мови, її зведення до загальнонародного рівня належить Тарасу Шевченку. Сьогодні українська мова є рідною для більш ніж 40 мільйонів людей, які проживають в Україні та світі, також вважається однією з найпоширеніших серед слов'янських мов.
День української писемності та мови — це не лише державне, а й церковне свято. Перший у сучасній українській мові твір, що відповідає візантійським першоджерел, православні назвали акафістом Богородиці Холмською.
Хто такий Нестор Літописець
Нестор Літописець — це київський літописець та письменник-агіограф. Точна дата народження невідома, однак відомо, що він народився до 1056 року.
З 1073 чернець Києво-Печерського монастиря. Автор «Житій святих князів Бориса і Гліба й Феодосія Печерського». Вважається автором «Повісті минулих літ».
Вважається, що саме з преподобного Нестора Літописця і розпочинається письмова українська мова. Також є припущення, що писемність на території України мала кілька варіантів.
Читайте також: Українська стала офіційною мовою в муніципалітеті Бразилії
Нестор Літописець, а також Нестор Печерський, або Нестор Київський (за назвою монастиря, в якому служив), жив у часи, про які сьогодні відомо небагато. В історичних зведеннях перераховуються ключові відомості з історії святого, але оскільки істинний чернець уникає людської слави, достовірна біографія Нестора Літописця залишається маловідомою.
Чернечий сан Нестор прийняв у період до 1078 року.
Одним із варіантів можна вважати писемність Північного Причорномор'я, де користувалися азбукою, ідентичною грецькій або римській (латиниці), а в східних районах (особливо скіфо-сармати) була своя оригінальна писемність, відома в науці під назвою сарматських знаків. Ці знаки були схожі на вірменську та грузинську писемність.
Помер близько 1114 року в Києві і похований у Києво-Печерській лаврі.
Повісті минулих літ
«Повість минулих літ» (також «Повість временних літ», також «Повість врем'яних літ», «Початковий літопис», «Несторовий літопис») — один із найдавніших літописів української історії, що зберегся в повному обсязі у вигляді переписів. Оригінал не зберігся.
Створений у Києві у 1110-х роках Нестором Літописцем та іншими літописцями.
Описує історію східних слов'ян та князівств, а також утвердження християнства на Русі. Окрім цього, містить оповіді про виникнення слов'янської писемності, відбиває настрої різних суспільних верств. Записи подаються порічно. Використано перекази, оповідання, повісті, легенди.
Найдавніша літописна пам'ятка української мови та руський літопис.
Має виразне українське походження, зразки української фразеології, української орфоепії, а також української лексики. Більшість діалогів у «Повісті врем'яних літ» передана фактично українською мовою.
Читайте також: Netflix в Україні тепер і українською мовою та інші суспільні новини.
Факти
► Яке свято 9 листопада?
► Коли започаткували День української писемності та мови?
► Коли день української писемності та мови?