Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе і Клаусу Хассельману - за фізичне моделювання клімату Землі, кількісний аналіз варіацій і надійний прогноз глобального потепління, а також Джорджо Парізі за відкриття того, як безлад і флуктуації взаємодіють в фізичних системах на масштабах від атомів до планет. Про це пише Нобелівський комітет на своєму сайті, інформує «Публіцист».
Сюкуро Манабе - японо-американський кліматолог, він одним з перших почав вивчати глобальне потепління і створив першу модель клімату Землі.
Клаус Хассельмана - німецький фізик і кліматолог. Створена ним кліматична модель показала, як погода впливає на клімат. За допомогою створених Хассельманом методів вчені довели, що збільшення температури на поверхні Землі дійсно пов'язане з попаданням все більшої кількості вуглекислого газу в атмосферу.
Джорджо Парізі - італійський фізик-теоретик. Його дослідження лежать в області комплексних систем, статистичної механіки і квантової теорії поля. Завдяки його відкриттям в області комплексних систем, як пише Нобелівський комітет, «стало можливо зрозуміти і пояснити самі різні явища не тільки у фізиці, але і в інших областях - наприклад, математики, біології, нейронауках і машинному навчанні».
Нагадуємо: Названі лауреати Нобелівської премії 2021 року з медицини
У минулому році нагороду розділили Роджер Пенроуз (за відкриття того, що освіта чорних дір служить надійним прогнозом загальної теорії відносності) і Райнхард Генцель - за відкриття супермасивного компактного об'єкта в центрі Чумацького Шляху.
Нагородження відбудеться 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля. Як і в минулому році, церемонія пройде онлайн. Крім медалі і диплома лауреатам покладається грошовий приз у розмірі 10 млн крон.
Нобелівська премія з фізики вручається з 1901 року. Першим лауреатом став німець Вільгельм Конрад Рентген. Він отримав нагороду за відкриття рентгенівського випромінювання. З тих пір премію присудили понад 200 вченим.
Підписуйтеся на наш Телеграм і Фейсбук