14 жовтня - один із найвизначніших днів в історії для українців, оскільки сьогодні в Україні відзначають декілька важливих свят!
Яке свято 14 жовтня 2021 року святкують в Україні розповідає «Публіцист».
В цей день ми відзначаємо:
Покрови Пресвятої Богородиці
У народі 14 жовтня святкувався Покров. За легендою, в цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я - Константинополь. Жителі столиці Візантії в молитві звернулися до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця нібито з'явилася перед ними та вкрила їх своїм покровом. Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.
В древні часи вірили, що свято Покрова приносить з собою мир, добро, любов і довіру, тому в цей день можна помітити велику кількість весіль. Люди одружуються і вірять, що їхній шлюб тепер завжди буде під захистом Діви Марії.
Читайте також: Українська стала офіційною мовою в муніципалітеті Бразилії
У слов'ян цей день асоціювався з першим снігом, який немов Білим покровом переховував землю, а також із зустріччю осені і зими. Люди обов'язково відвідували храм, молилися Пресвятій Богородиці, а також спостерігали за природою, щоб передбачити погоду. А незаміжні дівчата проводили ритуали і ворожили на наречених. З дня Покрови всі народні гуляння і вечірні дівочі посиденьки переміщалися з вулиці в дім, починалася підготовка до осінніх весіль.
Прикмети на 14 жовтня:
- яка Покрова - така і зима буде;
- звідки вітер дме, з того боку чекати перших морозів;
- чим більше снігу випаде на Покрову, тим більше буде весіль в цьому році;
- на Покров ні в якому разі не можна відмовляти сватам, інакше можна залишитися на самоті.
День створення УПА
1942 рік - офіційна дата створення УПА, сформованої протягом того року із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН та інших підрозділів. Перші загони народної самооборони «УПА - Поліська січ» створив напередодні німецького вторгнення Тарас Боровець-Бульба, але йому не вдалося отримати статус національного збройного підрозділу. У лютому 1943 бандерівське крило ОУН затвердило курс на збройну боротьбу з німцями і поширення діяльності груп, за якими було закріплена вже популярна назва - УПА. Новий етап почався в серпні, коли на керівні посади в ОУН прийшов Роман Шухевич, який завершив процес формування армії і очолив її. 14 жовтня в якості дати створення УПА обрано символічно та була закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради і її прив'язка до свята Покрови, покровительки козацького війська, мала на меті показати тяглість історії українського війська від доби Гетьманщини.
День українського козацтва
1999 року - в Україні вперше офіційне відзначили День українського козацтва. Він встановлений указом президента України Леоніда Кучми в день свята Покрови Пресвятої Богородиці. Ще в кінці 19 століття французький дипломат Жан-Бенуа Шерер в своєму дослідженні відзначав, що Покрова Пресвятої Богородиці була для козаків великим святом, саме в цей день вони проводили важливі заходи, зокрема, збиралися для обрання нових членів старшини.
Читайте також: Нацгвардія міняє радянські АК і СВД на українські гвинтівки UAR-15 і UAR-10
І для цього є підстави, оскільки козаки завжди вважали Божу Матір своєю покровителькою і заступницею, молилися їй про захист від недругів і перемозі над ворогами
Запорізька Січ була демократичною незалежною об'єднанням. Головними принципами тут були свобода і рівність - у всіх були рівні права і обов'язки. Козак в українській культурі - воїн, який служить своїй Батьківщині, захищає віру, гідність і звичаї всього українського народу.
День захисника України
2014 року указом тодішнього президента Петра Порошенка встановлено нове свято - День захисника України. У той же час було скасовано указ 1999 року, яке 23 лютого встановлювався День захисника Вітчизни. Свідомі українці вперше відзначали це свято під гаслом «Сила нескорених». Пізніше президент Порошенко виступив з ініціативою зробити День захисника України державним святом і неробочим днем, тому офіційно 14 жовтня державний вихідний в Україні. Дату 14 жовтня вибрали, оскільки на цей день припадає козацьке свято Покрови, а також цей день вважається днем створення УПА.
Нагадуємо: В Луганській області вперше за 30 років відбувся військовий парад
У президентському указі йдеться, що День захисника України створено з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і перемог українців, а також задля сприяння патріотизму.
У 2021 році назву свята вдосконалили. Тепер це День захисників і захисниць України. По-перше, тому, що не всі чоловіки є захисниками. По-друге, не всі захисники - чоловічої статі. Захисниками не варто вважати лише тих, хто захищає державу зі зброєю в руках. Тому День захисника і захисниці - це також про медиків, які рятують воїнів, про активістів, правоохоронців, волонтерів і всіх тих, хто присвячує своє життя захисту держави.
Підписуйтеся на наш Телеграм і Фейсбук