Апеляційний суд Амстердама 26 жовтня ухвалив рішення, згідно з яким колекція скіфських золотих прикрас є власністю України і має вона повернутися українській державі.
Про це повідомив у своєму Twitter український президент Володимир Зеленський, інформує «Публіцист».
Він подякував за це суду, а також Міністерству юстиції, Міністерству закордонних справ та Міністерству культури та інформаційної політики.
У свою чергу рішення також прокоментував на брифінгу в Кіровоградській області прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Як варіант для зберігання скіфського золота глава уряду назвав Національний заповідник «Софія Київська», але розглядатимуться й інші варіанти у різних регіонах.
Що таке скіфське золото
Скіфське золото - це колекція п'яти українських музеїв, числі чотирьох кримських — Центрального музею Тавриди, Керченського та Бахчисарайського історико-культурних заповідників та заповідника «Херсонес Таврійський», а також київського Музею історичних цінностей, яка була направлена у лютому 2014 року для виставки в німецькому Бонні, а потім музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.
Сформували колекцію з 584 експонатів, яка складається з понад 2000 предметів вартістю близько мільйона євро.
Таким чином з'явилася виставка «Крим - золото і таємниці Чорного моря». Пізніше її назвали «скіфським золотом», хоч і далеко не всі експонати колекції мають стосунок до скіфів, а також не всі є золотими. В колекції велика частина - це бронзові, керамічні й навіть дерев'яні вироби.
Читайте також: Оголошений ТОП 100 найкращих серіалів 21 століття за версією BBC
Наприкінці лютого Росія окупувала Крим, а 18 березня оголосила його своєю територією. Нідерландський музей після виставки не став повертати колекцію ні до Києва, ні до Криму.
У вересні 2015 року 19 експонатів з Музею історичних коштовностей, які брали участь у виставці, повернули до Києва, при цьому всі інші експонати — кримські — як і раніше залишилися в Нідерландах.
У грудні 2016 року окружний адміністративний суд Амстердама ухвалив повернути експонати кримських музеїв, які виставлені в Нідерландах, Україні. Суд вважає, що Крим не є суверенною державою і тому не може претендувати на експонати як на культурну спадщину.
У січні 2017 року чотири кримські музеї подали апеляційну скаргу на це рішення.
У вересні 2019 року Міністерство юстиції України заявило, що у зв'язку з низкою обставин суддя Апеляційного суду Амстердама, який розглядав справу, може бути упереджений, і заявило про його відведення. У жовтні 2020 року клопотання про відведення судді було задоволене.
Читайте також: Netflix в Україні тепер і українською мовою
Підписуйтеся на наш Телеграм і Фейсбук